Czym właściwie jest pętla pożyczkowa, i jak uporać się z tą sytuacją?

Przedstawiany artykuł będzie poruszał pewną niesamowicie ważną kwestię, jaką ewidentnie jest pętla pożyczkowa. Rozpocznijmy więc od wytłumaczenia, to zaś najprościej będzie wykonać za pomocą przykładu. Na przykład wyobraźmy sobie człowieka, nazwijmy go Panem Kowalskim, któremu brak konkretnych pieniędzy na jakiś cel. Co w takiej sytuacji robi? Rzecz jasna idzie do banku, w takim miejscu jednak okazuje się, że jego zdolność kredytowa jest na takim słabym poziomie, że nie może pozyskać ani grosza. W tak przedstawionej sytuacji kieruje się do firmy proponującej pożyczki, gdzie bez większych kłopotów otrzymuje pożądane środki. Wystarczy ledwie kilkanaście minut i wraca z pieniędzmi. Wszystko jest niby ok, jednak już po upływie paru tygodni otrzymuje list z ponagleniem do zapłacenia należnej kwoty. Całościowa suma jest olbrzymia, o wiele większa niż kwota, którą pożyczyliśmy. Pan Kowalski nie ma środków na spłatę zadłużenia (bo jeszcze nie otrzymał swojej pensji lub zdążył ją przejeść), decyduje się w związku z tym na pobranie następnej pożyczki gotówkowej. Oczywiście zwraca się do innej firmy, ale że instytucji finansowych mających do zaoferowania pożyczki bez BIK i bez konieczności przedkładania zaświadczeń jest mnóstwo, zupełnie bezproblemowo dostaje następny gotówkowy zastrzyk. Część przeznaczy na spłatę, część na wydatki codzienne, a za jakiś czas pojawia się dobrze znany kłopot- skąd wytrzasnąć kasę na dokonanie spłaty… i koło pożyczkowe nabiera rozpędu.

Zaprezentowana tutaj historyjka pokazuje dylemat pętli pożyczkowej, czyli (najprościej mówiąc) sytuacji, gdzie pożyczkę wcześniejszą spłaca się następną. To jest naprawdę negatywne zjawisko, które prowadzić może do bardzo poważnych kłopotów z finansami.

i8

Czy istnieje jakakolwiek szansa na wyjście z tego martwego koła? Mamy dobre wiadomości- jest na to jeden, jedyny w swoim rodzaju sposób. Wyjściem tym jest konsolidacja. Opiera się ona o zamianę wielu zobowiązań w jedną kredytową całość, często ze znacznie niższą ratą. Dzięki temu zamiast wielu pożyczek, na niezbyt korzystnych warunkach, które płacić trzeba „non stop”, mamy jedno zobowiązanie, które spokojnie będzie można wliczyć sobie w budżet na dany miesiąc. Pamiętajmy jednak o tym, że kredytu w konsolidacyjnym wariancie tez nie otrzymuje się tak sobie, automatycznie. Nie powinniśmy posiadać zbytnio „brudnej” historii w BIKu, ani innych konsolidacyjnych spłat. Dlatego też sprawą bardzo istotną jest to, żeby skorzystać z tej opcji najszybciej jak się tylko da. Każda kolejna zaciągnięta chwilówka, a także każdy kolejny dzień zwłoki ze spłatą mają bezpośredni wpływ na to, że szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego są relatywnie mniejsze.
W ramach zakończenia chcemy jeszcze wspomnieć parę słów o jednej istotnej rzeczy. Można łatwo uniknąć pętli pożyczkowej, jeżeli kontrolujemy jakościowy wymiar swoich ruchów. Właśnie dlatego też po pierwsze będzie trzeba naprawdę dokładnie przeanalizować aspekty decyzji o tym czy (i gdzie) zaciągnąć pożyczkę, po drugie od deski do deski przeanalizować to, co widnieje w pożyczkowej umowie. Nie ma się czego wstydzić, lepiej zostać po godzinach w biurze i spędzić czas na analizie wszystkich zapisów, niż później wpaść w tę niezwykle zdradliwą pułapkę.

Wszystkie osoby, które mają ochotę poszerzyć już posiadaną wiedzę na temat pętli pożyczkowej odesłać chcielibyśmy do pewnego serwisu, który udostępnia całą masę informacji na temat finansowych produktów jakimi są kredyty i pożyczki. Strona czeka na Was pod adresem http://informacjefinansoweonline.pl/.