Parabanki w Polsce

Czym są parabanki?

Generalnie rzecz biorąc parabanki to wszystkie instytucje finansowe, które nie są bankami, ale oferowane przez nie produkty są podobne do tych bankowych. Są to więc firmy pożyczkowe, firmy sprzedaży ratalnej, kantory wymiany walut, kasy oszczędnościowo-kredytowe, systemy płatności mobilnych, a także popularne sieci handlowe, które oferują swoim klientom karty kredytowe czy też możliwość zakupów ratalnych. Widzimy więc, że kategoria parabanków jest wyjątkowo pojemna.

dol15

Obecnie coraz częściej jednak przez termin “parabank” rozumiemy pozabankowe przedsiębiorstwo pożyczkowe, instytucję, która bez zbędnych formalności i bez analizy zdolności kredytowej klienta, udziela wysoko oprocentowanych pożyczek. Lista wszystkich działających w Polsce parabanków znajduje się pod adresem internetowym: http://judaszowesrebrniki.pl/lista-parabankow-dzialajacych-w-polsce.
Parabanki tego rodzaju pożyczają najczęściej na krótki termin – są to tak zwane “chwilówki”. Można jednak znaleźć i takie, w których okres kredytowania wynosi nawet 2 lata. Oczywiście im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe oprocentowanie pożyczki.

Czy warto korzystać z usług parabanków?

Zgodnie z obowiązującym prawem, parabanki nie mogą udzielać kredytów. Czym więc od kredytu różni się pożyczka? Otóż kredyt wypłacany jest przez bank ze środków, zdeponowanych przez jego klientów. Pożyczka natomiast pochodzi ze środków własnych pożyczkodawcy.
Z usług parabanków korzystają najczęściej osoby zadłużone, nie mające zdolności kredytowej, takie, którym banki odmówiły udzielenia kredytów.
Ze względu na, liczone w setkach, oprocentowanie, parabanki budzą bardzo wiele wątpliwości natury etycznej. Przeciwnicy przedsiębiorstw pożyczkowych zarzucają im wykorzystywanie najbiedniejszych (emerytów, bezrobotnych, pracujących dorywczo, etc.), którzy dają się skusić na obietnicę natychmiastowej pożyczki, nie zwracając uwagi na późniejsze koszty, które wielokrotnie przewyższają ich możliwości finansowe.

Parabanki nie oferują swoich klientom bardzo wysokich pożyczek. Najczęściej są to kwoty do 10 tysięcy, niekiedy zdarza się jednak możliwość uzyskania wyższej kwoty, nawet do 20 tysięcy. Jednakże nie w kwocie pożyczki tkwi główna siła przyciągania parabanków. Pozwalają one na bardzo szybkie i bezproblemowe zaciąganie pożyczek, bez formalności, których dopełnienie jest w tradycyjnym banku absolutną koniecznością. Wiele przedsiębiorstw pożyczkowych funkcjonuje w internecie. Wystarczy wypełnić, zamieszczony na stronie formularz, wybrać kwotę pożyczki i czas spłaty, a pieniądze pojawią się na naszym koncie w ciągu kilkunastu minut.

Na koniec warto jednak wspomnieć o innych instytucjach pozabankowych, zaliczanych do grona parabanków, które jednak, w przeciwieństwie do przedsiębiorstw pożyczkowych, działają niezgodnie z prawem. Mowa tu o takich firmach, które, nie posiadając licencji bankowej, przyjmują depozyty, na przykład w postaci lokat, lub udzielają kredytów. Instytucje takie kuszą wysokim oprocentowaniem lokat. Jako parabanki, nie podlegają one jednak żadnym urzędom nadzoru finansowego. Dlatego też, powierzając im swoje pieniądze, musimy się liczyć z ryzykiem ich utraty.